Teknik kitaplardaki anlatım…

Yıllardır mesleki, yazılım ve paket program kitapları okurum. Bunların bir kısmı Türkçe, bir kısmı ise yabancı. Okuduğum yazarın biyografisine de bakarım.

Dikkatimi çeken; Eğer kitabı akademik kariyeri olan veya yazılım ise yazılımı üreten veya test eden biri yazmış ise kitap tamamen uzun cümleler ve çok detaylı anlatımlar içeriyor. Öyle ki aynı cümleyi farklı farklı şekillerde ardarda kuruyorlar veya farklı bir yaklaşımla anlatıyorlar.

Mesleki ve yazılım kitaplarında, konuyu karmaşık hale getirmek için yaratıcılığa ihtiyaç yoktur. Yaratıcılık o konuyu en basit hali ile anlatmakta yatar. Bir insan eğer kırmızı rengi görmemişse ona RAL kodu ile anlatamazsınız, bildiği en yakın renkten gidersiniz yani ancak örnekler ile anlatabilirsiniz.

Aynı kitabı, akademik değil mesleki kariyeri olan biri yazdığında ise, yani derdini çeken terini döken biri yazdığında ise çok daha hızlı anlıyorsunuz.

Bir de konu sıralaması çok önemli. Yani yazar ortalarda anlatması gereken bir konuyu başta anlatınca kafa hepten karşıyor.

Bu sebeple yazarlara tavsiyem; yazdıkları kitapları her cenahtan insanlara okutsunlar. Yazarın yazardan alacağı geribildirim farklıdır, meslekten veya konu hakkında bilgisi olmayan birinden alacağı geribildirim farklıdır. Nihayetinde Rahmetli Cahit Zarifoğlu gibi Şiir Kitabı yazmıyorsunuz ki, Adil Erdem Bayazıt ‘lar Akif İnan ‘lar hemen anlasın… Şiir ve hikaye kitapları insanların hayatlarında farklı zamanlarda farklı anlamlara gelebilir. Ama lütfen mesleki, yazılım ve paket programlarda aynı mantık ile gitmeyin ey güzel Yazar Ağabeylerim… Eğer kitaplarınızın insanların hayatlarına değmesini istiyor iseniz, o zaman lütfen farklı cenahlara, özellikle de konuyu öğretmek istediklerinize okutun…

Bu kitapları alacaklara da tavsiyem, mutlaka yazara dikkat edin, meslekten ise öncelik verin.

İyi kitaplar iyi birer dostturlar…

Bu yazı Books içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s